Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 lutego 2022 r.
18:47

Jak już będzie po wojnie, to tata mówi, że na naszym domu wywiesimy dwie flagi: polską i ukraińską

Autor: Zdjęcie autora asz
869 0 A A

Michał Starek ma 9 lat. Mieszka z rodzicami i siostrzyczką w Zamościu. W szkole jeszcze nie uczy się historii. Ona dzieje się na jego oczach. Chłopiec był jednym z uczestników manifestacji solidarności dla Ukrainy, która dzisiaj odbyła się na Rynku Wielkim w Zamościu. Była zdecydowanie liczniejsza niż czwartkowa. Zgromadziło się nie kilkanaście, ale blisko 100 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To jest mój pomysł, mój projekt i moje wykonanie – mówi chłopiec, dumnie prezentując namalowany na kartce papieru plakat przedstawiający ukraińską flagę, a na niej napis „STOP PUTIN”.

– Jak się dowiedziałem o wojnie, to zrobiło mi się bardzo smutno, cały czas o tym myślałem i nie mogłem w nocy spać – opowiada Michał. Mówi, że najwięcej myśli o swoich rówieśnikach z Ukrainy. Wkrótce być może będzie miał okazję z nimi o wojnie porozmawiać. – Czekamy na ukraińską rodzinę. Mieszkamy w bloku, nie mamy dużo miejsca, ale jeden pokój możemy im udostępnić – zdradza mama 9-latka.

Nie uciekają daleko, chcą wrócić

Tatiana, Natalia, Weronika i 15-letni Artur są w Zamościu od kilku dni. Z Włodzimierza wyjechali, jak tylko Rosjanie zaatakowali Ukrainę. Do Zamościa dotarli po trwającej dobę podróży. Mieszkają u pani Małgorzaty w Zamościu.

– Mamy tu wszystko, co nam potrzebne, a nawet więcej – zapewniają. Skala pomocy, jaką otrzymali w Polsce ich zaskoczyła. – Wy dla nas jak najlepsi przyjaciele. Możemy tylko dziękować i modlić się za Polaków – mówi Tania.

We Włodzimierzu zostali dorośli mężczyźni z ich rodziny. Nie uciekli przed wojną nie dlatego, że nie mogli, po prostu nie chcieli. – My jesteśmy bezpieczni, możemy być w Zamościu, ile będzie trzeba. Ale myślimy, że za kilka dni będzie można wrócić. Niech tylko przestaną bomby spadać – dodaje Natalia. – A jak już będzie po wojnie, to tata mówi, że na naszym domu wywiesimy dwie flagi: polską i ukraińską, razem, koło siebie. Tak jak teraz stoimy przy sobie – zapowiadają zgodnie członkowie tej rodziny.

Przyjechały tylko po zakupy

W manifestacji uczestniczyły też Lubov i jej córka Elizaveta. Są spod Lwowa i w poniedziałek rano wracają na Ukrainę.

– Przyjechałyśmy, żeby zorganizować dla naszych pomoc. Zrobiłyśmy zakupy za tysiąc złotych, a teraz w samochodzie mamy aż po dach, bo okazało się, że w Zamościu jest dla naszych rodaków duże wsparcie. Mamy wszystko, co potrzebne. Musimy jeszcze tylko zatankować paliwa przed powrotem, bo u nas z tym też jest problem – mówią kobiety.

Nie wykluczają, że to nie będzie ich jedyny kurs do Polski. Jak będzie trzeba, będą jeździć częściej. Ale nie zamierzają u nas zostawać i chronić się przed wojną. – Tam są nasi, my będziemy z nimi – zapowiada bardzo zdecydowanie Elizaveta.

Bohaterami są ukraińscy chłopcy

Pomoc dla nich, ale też rodziny z Włodzimierza oraz wielu, wielu innych zorganizował w Zamościu Wojtek Łosiewicz, archeolog z wykształcenia, przewodnik po Zamościu i Roztoczu, od lat organizator wyjazdów turystycznych na Ukrainę, głównie do Lwowa, ale nie tylko. Mówi, że jest wychowankiem lubelskiej Fundacji Nowy Staw. To tam „zakaził się” miłością do Ukrainy i do Ukraińców. Ma tam wielu przyjaciół.

Nie miał wątpliwości co do intencji Putina, więc znajomym zaoferował pomoc w dotarciu do Polski i znalezieniu tutaj mieszkania już na dzień przed atakiem. – Moi znajomi nie skorzystali. Zostali na Ukrainie. Ale znajomi znajomych potrzebowali pomocy, więc zaczęliśmy ją organizować – mówi.

Nie chce zdradzić, jak wiele osób ma dzięki jego kontaktom gdzie spać, co jeść. Ale nam udało się dowiedzieć, że to już ok. 200. Niewielka ich część jest rozlokowana u rodzin w Zamościu i okolicach, zdecydowana większość pojechała w Polskę, bo Łosiewicz tam też ma przyjaciół, a oni są gotowi pomagać.

Podczas spotkania na Rynku Wielkim wiele osób podkreślało jego zasługi. Ale Wojtek kręcił głową. – Nie jestem nikim niezwykłym. Niezwykli są chłopcy, którzy walczą o ojczyznę na Ukrainie. I pamiętajmy, że robią to nie tylko teraz. Żyją w stanie wojny z Putinem od 8 lat, cały czas narażając życie. A teraz robią to po to, aby ich kobiety i dzieci w Polsce mogły spać spokojnie – podkreśla zamościanin.

Magazyny są pełne po brzegi

Na szczęście nie brakuje też ludzi, którzy zadbali o to, by uchodźcom z Ukrainy w naszym kraju zapewnić godne warunki. W wielu miastach, miasteczkach i wioskach organizowane są zbiórki darów. W Zamościu, w ramach wielu akcji, m.in. tej zorganizowanej przez samorząd, zgromadzono ich już tak wiele, że Zamojskie Zakłady Zbożowe udostępniły swój magazyn do ich gromadzenia i sortowania. Na bieżące potrzeby wystarczy, nadwyżki mają ruszyć we wtorek o świcie transportem na Ukrainę. Ale zapasy mogą się wyczerpać, bo na granicach wciąż są tysięce ludzi uciekających przed wojną.

Dlatego organizatorzy manifestacji, podobnie jak wcześniej robił to prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, apelowali o dalsze wsparcie (najlepiej od razu dostarczać je do magazynu ZZZ przy ul. Kilińskiego). Nie potrzeba już ubrań i zabawek dla dzieci, ale żywność z długim terminem przydatności, artykuły higieniczne, środki czystości czy pieluchy dla maluchów, na pewno się przydadzą. Jeśli ktoś jest gotów pomóc, może też kupić podstawowe leki, środki opatrunkowe.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bateria przemycanych środków medycyny estetycznej

Mefedron wpadł w ręce celników

Papierosy to przemytniczy evergreen, ale coraz częściej celnicy wykrywają niedozwolone przesyłki. W sortowni jednej z firm kurierskich w powiecie zamojskim natrafili na mefedron, narkotyk siejący spustoszeni w USA.

Zbliża się lato, więc możemy się spodziewać upałów. Szczególnie dotkliwe będą w mieście

Synoptycy ostrzegają. Tym razem nie chodzi o burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej znów ostrzega mieszkańców naszego regionu. Tym razem tych z południowych powiatów województwa. I wcale nie chodzi o burze.

Impreza w Werbkowicach odbyła się już po raz 14.

W amfiteatrze jak na podwórku. Kto wygrał wojewódzki przegląd kapel

Już po raz 14. kapele uliczne i podwórkowe zjechały do Werbkowic, by walczyć o miano najlepszej podczas wojewódzkiego przeglądu tego typu zespołów.

Autobusy na wakacje. W życie wchodzi wakacyjny rozkład jazdy

Autobusy na wakacje. W życie wchodzi wakacyjny rozkład jazdy

Tak jak w poprzednich latach, wraz z zakończeniem roku szkolnego ZTM zmienia rozkład jazdy. Oznacza to, że autobusów będzie mniej.

Oficjalnego wprowadzenia na stanowisko nadkom. Adama Beczka (z prawej) dokonał mł. insp. Tomasz Gil, komendant wojewódzki

Policjanci z Lublina mają nowego komendanta. Zarządzał nimi już jakiś czas

Od lutego kierował Komendą Miejską Policji w Lublinie jako pełniący obowiązki, a dzisiaj nadkom. Adam Beczek już ostatecznie objął stanowisko szefa tej jednostki, największej w lubelskim garnizonie.

Doposażają SOR. Część sprzętu już dotarła
galeria

Doposażają SOR. Część sprzętu już dotarła

Już po pierwszej dostawie. Do szpitala w Tomaszowie Lubelskim dotarła część sprzętu, w który ma być doposażony Szpitalny Oddział Ratunkowy.

100 lat z sikawką. Strażacy świętowali jubileusz
galeria

100 lat z sikawką. Strażacy świętowali jubileusz

Była msza święta, uroczysta parada i apel. Nie zabrakło wspomnień i odznaczeń. Jednostka OSP ze Złojca w gminie Nielisz działa już 100 lat, a w niedzielę świętowała ten wyjątkowy jubileusz.

Pływanie: Lublin był gospodarzem mistrzostw Polski w kategoriach masters
ZDJĘCIA

Pływanie: Lublin był gospodarzem mistrzostw Polski w kategoriach masters

Od piątku do niedzieli w Lublinie rozgrywane były Letnie Mistrzostwa Polski w kategoriach Masters. Klasyfikację medalową wygrali zawodnicy Water Squad, którzy w sumie aż 82 razy stawali na podium.

kobieta trzymająca telefon

Jak przygotować telefonu do oddania do serwisu

Przygotowanie telefonu do oddania do serwisu może wydawać się skomplikowanym zadaniem, ale odpowiednie kroki mogą zapewnić bezpieczeństwo Twoich danych i sprawną naprawę urządzenia

Fasolka z pestycydami. Masz ją w domu? Nie jedz

Fasolka z pestycydami. Masz ją w domu? Nie jedz

Przekraczającą dopuszczalny poziom obecność pestycydu - glufosynatu stwierdzono w partii fasolki Adzuki z Argentyny. Główny Inspektorat Sanitarny wydał nakaz wycofania jednej z partii produktu z rynku.

Przepiórki doskonałym uzupełnieniem przydomowego kurnika

Przepiórki doskonałym uzupełnieniem przydomowego kurnika

Przydomowe kurniki z dobudowaną wolierą to codzienny widok podmiejskich zabudowań. Drób zyskują na popularności wśród miłośników ekologicznego stylu życia i samowystarczalności. Miasta obudowały się domkami jednorodzinnymi, każdy ma dużo przestrzeni własny ogródek, a ich właściciele dużo wolnego czasu.

Plaża w Kulikowie (gm. Sułów) jest położona nad nieliskim zalewem

Hawajskie parasole nad wielką wodą. Otwarcie sezonu za kilka dni

Została otwarta już po zeszłorocznych wakacjach, a w raz z początkiem tych nadchodzących ruszy tu po raz pierwszy sezon. Na jego oficjalne otwarcie zaplanowano huczną imprezę.

Zawody w Lubinie zgromadziły na starcie zawodników z całej Polski
ZDJĘCIA
galeria

Jazda figurowa na rolkach: W hali UM w Lublinie odbyły się mistrzostwa Polski oraz Puchar Asa

Jeżeli ktoś nie był przekonany do tej stosunkowo młodej dyscypliny sportu, to po weekendzie spędzonym w hali Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na pewno zmienił zdanie

To był pracowity weekend dla krasnostawskiej drogówki

Jeżdżą po wsiach jak na autostradzie. Rekordzistka w porsche dostała mandat 5 tys. zł

Pięcioro kierowców straciło prawo jazdy na drogach powiatu krasnostawskiego. Wszyscy zostali zatrzymani przez policję w weekend. Posypały się wysokie mandaty.

Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami w Krasnymstawie w czwartek, 20 czerwca

Andrzej Stasiuk w Krasnymstawie. Spotkanie jest otwarte

Był gościem pierwszej edycji, będzie też tegorocznej. Andrzej Stasiuk odwiedzi Krasnystaw w ramach V Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka. Spotkanie autorskie z pisarzem jest planowane na czwartek. Ma się rozpocząć o godz. 18 w Krasnostawskim Domu Kultury. Wstęp będzie wolny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium